Yeni Başlık  Cevap Yaz
Pardus flash player güncelleme           (gösterim sayısı: 123)
Yazan Konu içeriği
boşluk
[admin]
Site Kurucusu
Kullanıcı Resmi
Kayıt: 18.07.2018
İleti: 138
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder
Konu Yazan: admin
Konu Tarihi: 11.09.2018- 00:54


Pardus flash player güncelleme işlemi oldukça basittir. Flash player güncellemek isteyen kişiler aşağıda yer alan adımları sırası ile uygulasınlar lütfen. Herhangi bir işlemi atlarsanız güncelleme başarısız olacaktır.


Öncelikle FlashPlayer linkinden indirilecek sürüm seçeneklerinden "Diğer Linux için .tar.gz seçerek dosyayı kaydediniz. Daha sonrasında dosyayı indirdiğiniz dizine gelerek dosyanın üzerinde farenizin sağ tuşuna basarak (KDE için) Çıkart> Arşivi buraya çıkart,Alt dizinleri otomatik belirle seçiniz. (Pardus17 ve XFCE için)> Dosya üzerinde sağ tık > Buraya ayıkla seçiniz. Bu işlem sonucunda flash_player_npapi_linux.x86_64 isimli bir dizin oluşacaktır. Bu dizine giriniz.


Dizin içerisinde (KDE için) > F4 tuşuna basınız, (Pardus17-XFCE için)> dizin içerisinde sağ tık ve Burada Terminal aç seçiniz. Aşağıda açılan uçbirime aşağıdaki komutları sırasıyla kopyalayıp yapıştırınız ya da yazınız. Komutu girdiğinizde sizden kurulumda verdiğiniz yönetici şifresini isteyecektir gireceğiniz şifre ekranda görünmeyecektir yazdıktan sonra Enter tuşuna basınız. Kopyalama işlemi başarılı olur ise uyarı vermeyecektir. Eklentiniz güncellenecektir. Tarayıcınızı tekrar başlatarak deneyebilirsiniz. Tarayıcınızın Eklentiler ayarlarından Flash oynatıcının etkin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.


Pardus 17 kullanıcılarının 1.komutu uygulamalarına gerek yoktur.


sudo cp libflashplayer.so /usr/lib/flashplugin-nonfree/
sudo cp -r usr/* /usr
sudo cp libflashplayer.so /usr/lib/mozilla/plugins/


Opera için FlashPlayer yükleme;


Opera tarayıcıyı açarak, Adobe sitesinden 548 Linux 64-bit, İngilizce, Opera altındaki listeden > Linux için tar.gz dosyasını indiriniz.


Dosyayı indirdiğiniz dizinde flash_player_ppapi_linux.x86_64.tar.gz dosyası üzerinde farenizin sağ tuşuna basarak Buraya ayıkla seçerek dosyaları arşivden çıkartınız.


Arşivden çıkan flash_player_ppapi_linux.x86_64 klasörüne giriniz.
Boşlukta farenizin sağ tuşuna basarak Burada Terminal aç seçerek, Terminal açınız ve aşağıdaki komutları uygulayınız. (kopyala / yapıştır yapabilirsiniz)


sudo mkdir /usr/lib/adobe-flashplugin/
sudo cp -r * /usr/lib/adobe-flashplugin/
Yükleme işlemi bu şekilde tamamlanmıştır.


Opera tarayıcınızı açarak flash eklentisini aktif hale getiriniz. Bu işlemi de aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz;


Opera’da adres çubuğuna opera://settings yazarak ayarlara giriniz.
Ayarlarda ara kısmına > flash yazarak aratınız.
Sitelerin Flash çalıştırmasına izin ver seçerek daima aktif hale getirebilirsiniz.


Yukarıda Pardus kullanıcılarının flash player'ı nasıl güncelleyecekleri anlatılmıştır. İşlem sonrasında güncelleme gerçekleşmektedir. Konu hakkında sorusu olanlar konu altına yazarak ilgili arkadaşlardan destek alabilirler.

Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.